Kako umiriti bebin plač?
Plač je jedini „govor“ odojčeta jer samo tako može izraziti svoju nelagodu.Možda plače jer je gladno, umorno, mokro, razdraženo, osamljeno, pospano, jer ga boli ili su mu jednostavno potrebni roditelji i njihova blizina. Nikada međutim ne plače zato da bi roditeljima manipuliralo ili ih ucenjivalo. Toga roditelji moraju biti svesni, stoga je važno da se odazovu na plač odojčeta. Dokazano je da odojčad koju roditelji ostave plakati ne plaču manje, nego plaču prodornije. Osim toga, previše se povezuju sa roditeljima i ne postaju tako brzo samostalni.
Plač je kod najmlađih sasvim obična fiziološka pojava. Jedan je od najsnažnijih znakova kojim novorođenče objavljuje svoje stanje i raspoloženje. Naročito mame na plač reaguju posebno snažno i pokušavaju umiriti dete na najrazličitije načine (nošenjem u naručju, dojenjem, ljuljuškanjem i smirujućim govorenjem).
Neke bebe plaču češće, četiri ili pet puta na dan po 20 do 30 minuta, a druge samo krajem dana i noću. Kada roditelji uteše dete, osećaju se dobro, a istovremeno je zadovoljno i njihovo dete. Što češće roditelji reaguju na detetov plač, to bolje shvataju njegove signale. Tako roditelji postižu da dete nauči plakati manje.
Zašto odojčad plače?
Uzroci plača odojčeta mogu biti različiti:
- Glad: Najčešći uzrok plača je glad jer za odojče znači bol. Ako roditelji ne reaguju na njegov plač, pojačaće ga.
- Žeđ: Odojče često plače i zbog žeđi, posebno kada je vazduh u stanu suv i zagrejan.
- Umor: Odojče plače kada je umorno jer za njega znači nelagodu. Odojčad često plaču pre spavanja.
- Nešto mu smeta: Uzroci neraspoloženja mogu biti i mokra pelena, upaljena guza, hladnoća ili vrućina.
- Dosada: Na početku je odojčetu teško biti samo. Potrebni su mu društvo i blizina ljudi i zato ga treba uključiti u svakodnevno događanje.
- Ljutnja i nezadovoljstvo: Odojče brzo napreduje i raste pa ga ljuti ako nešto ne može napraviti samo.
- Strah: Odojče mogu brzo prestrašiti različite stvari – novi predmeti, neobični zvukovi ili nepoznata lica.
- Bol: Kada odojče plače izrazito prodorno i ničim ga ne možemo utešiti, možda ga nešto boli. Pošto odojče još ne zna pokazati gde ga boli, teško je otkriti izvor bola. Ako odojče plače više od tri sata na dan, uvek u popodnevno-večernjim satima i to se ponavlja više od tri dana nedeljno, možda je reč o stomačnim grčevima. Dete grčevito plače, savija nožice prema stomaku i ničime ga ne možete utešiti. Ako dete nije dojeno, možete mu pomoći mlečnom formulom Novalac AC. .
Kako utešiti odojče kada plače?
Neka deca mnogo plaču i teško ih je utešiti, međutim to još nije razlog za brigu. Važno je da reaguju na plač odojčeta. Roditelji će s vremenom naučiti prepoznati značenje detetovog plača i pravilno mu pomoći.
Nekoliko saveta kako utešiti odojče koje plače:
- podojite ga, iako samo za utehu
- ponudite mu cuclu
- previjte ga i pregledajte odeću
- podignite ga na rame u uspravnom položaju
- pevajte mu
- ljuljuškajte ga
- ritmički ga tapšite po leđima ili guzi
- ćebencetom ga omotajte kao veknu
- okupajte ga u toploj vodi
- stanite sa njime ispred ogledala
- zaplešite sa njime valcer, uz muziku ili bez nje
- sa njime u naručju usišite dnevnu sobu, naime zvuk motora umiruje dete, ali zvuk ne sme biti preglasan
- odvezite ga u kolicima ili autu nekoliko kilometara
- stavite ga da leži na leđima i kružite nožicama prema stomaku da lakše istisne gasove
- polegnite ga sa stomačićem na svoju podlakticu i ljuljajte ga dok hodate
Uvek se može naći način koji će umiriti dete ako nije reč o težoj bolesti ili poremećaju. Verovatno nema roditelja koji nije dobio savet da ostavi dete neka se isplače. Takve savete najbolje je ignorisati. Ako roditelji svesno postanu neosetljivi na odojčetove znakove i ne dozvole si nagonsku reakciju, postupaju u suprotnosti sa prirodom.
Plač im s vremenom više neće smetati, a time će izgubiti poverenje u odojčetove znakove i više neće razumeti njegov elementarni jezik.